reklama

Nórsko - Bergen a Stavanger

Už dlhšiu dobu sme nikam necestovali a tak nás hneď spolu s manželkou zaujal tip na cestovanie po Nórsku na stránke KadeTade.com. Tip bol na lacné letenky z poľských Katowíc, avšak nám lepšie pasovala Budapešť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po niekoľkých dňoch strávenými nad osobnými kalendármi sme našli ten najlepší dátum. Vybrali sme si trasu Budapešť – Bergen (11 EUR/osoba), trajekt do Stavangeru (25 EUR/osoba) a návrat letecky zo Stavangeru do Budapešti (30 EUR/osoba). Letenky boli kúpené cez WizzAir členstvo.

Náš trip začal tradične ako to býva pri odletoch v skorých ranných hodinách. Budíček o 1:30 v noci a odchod smer Budapešť. Išli sme autom, diaľničnú známku (10 EUR) kúpite pohodlne doma pár dní pred odchodom cez internet (eMatrica). Pred piatou hodinou rannou sme odstavili naše auto na Holiday Parking Lite. Parkovanie sme vybavili niekoľko dní pred odletom cez stránku WizzAir. Tu vychádzalo najlacnejšie. V našom prípade 6100 HUF na 6 dní. Po piatej hodine ráno sme sa dostavili na security check, a keďže Ryanair a WizzAir obľubujú skoré ranné lety, čakali nás dlhé rady. Tie sa hýbali plynulo a na náš Gate sme prišli akurát včas. Po prespatom skoro troj-hodinovom lete sme pristáli o 9:30 v Bergene. Odporúčame vyhľadať Light Rail, ktorý vás odvezie priamo do centra za necelých 45 minút a stojí iba 37 NOK. Shuttle Bus je určite rýchlejší ale aj podstatne drahší variant za 105 NOK. Cestou v električke sme boli očarení krásnym a čistým okolím. Nebolo to ako z rozprávky, ale skôr ako byť súčasťou miniatúrneho sveta. Áno, toho kde chodia vláčiky. Po ubytovaní sa cez AirBnb, 5 minút od centra, sme sa hneď vybrali na túru. Prešli sme mestom k Stolzen Start a odtiaľ strmo do kopca k výhľadu na vrchu Sandvikspilen.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Výhlad na Bergen z vrchu Sandvikspilen
Výhlad na Bergen z vrchu Sandvikspilen (zdroj: RJ)

Ďalej sme pokračovali k Rundemanen sendestasjon, najvyšší bod nášho snaženia. Cestou sme obdivovali inú, za to krásnu prírodu, miestami pokrytú snehom. Po krátkom občerstvení sme začali klesať k známej vyhliadke Fløyen. Sem sa môžete nechať vyviezť lanovkou priamo z centra (90 NOK spiatočný, 50 NOK jedna cesta), my sme však trasu plánovali po vlastných. Týchto nádherne strávených 6 hodín plných krásnych výhľadov stálo skutočne za to. Ak nemáte v pláne dlhšie túry, pokojne využite lanovku a spravte si aspoň malú prechádzku z Fløyen po dobre značených trasách v okolí.

Bryggen - historická časť Bergenu
Bryggen - historická časť Bergenu (zdroj: RJ)

Po teplej a slnečnej strede nás vo štvrtok celý deň sprevádzal dážď. Tento deň sme mali určený na potulky mestom a prípadné nákupy. Prekvapil nás však sviatok čo nám ale nebránilo v návšteve Hanseatiske Museum. Múzeum v jednom z malebných domčekov (Bryggen) v starom prístave kde sa odohrávalo to najdôležitejšie v období rozkvitajúceho námorného spolku Hansa. Múzeum tvoria tri lokality ktoré sú prepojené minibusom. Samotné múzeum, dom, ktorý slúžil ako jedáleň a vzdialenejšie Fiskerimuseum. To je skôr určené pre deti, ale rôzne interaktívne hry zaujmú aj dospelých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Bryggen v daždivom počasí
Bryggen v daždivom počasí (zdroj: RJ)

Deň sme teda strávili potulkami po meste a hľadaním vhodného miesta na obed/večeru. Odporučiť môžeme cenovo dostupné ázijské bistro Asian Street Food, prípadne hľadajte tradičné turecké kebabárne. Ceny sú celkovo v Nórsku dosť vysoké, takže kebab za 49 NOK bolo to najlacnejšie čo sme dokázali nájsť. Čína stojí od 100 NOK. Pre porovnanie klasický burger v reštaurácii vás môže vyjsť na cca 200 NOK bez nápoja.

V piatok ráno sme sa zbalili, na dve hodinky sa prešli ešte raz mestom a potom naše kroky smerovali do prístavu kde nás čakal trajekt FjordLine do Stavangeru. Ten nás „uväznil“ na 5,5 hodiny medzi fjordami a priľahlými ostrovčekmi. Ak cestujete s malou batožinou, odporúčame si ju odložiť do skriniek, ktoré sú však len na mince. Keďže sme nemali žiadnu hotovosť, museli sme byť vynaliezaní a za 5 eurovú bankovku (mince neberú) sme si kúpili nanuk a nechali sme si vydať v potrebných minciach. Tento krát v dánskych korunách keďže trajekt bol dánskej spoločnosti. Na konci plavby sme za pre nás nepotrebné mince kúpili ďalší nanuk. Toto bol jediný prípad kedy sme potrebovali hotovosť. Všade sa dá platiť kartou. Ešte aj na verejných WC.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Bingo
Bingo (zdroj: RJ)

Cestu na lodi nám spríjemnilo Bingo, živá kapela, krátky spánok a hlavne sledovanie okolitej prírody. O siedmej hodine večernej sme sa vylodili neďaleko Stavangeru. Do centra sa dostanete ShuttleBusom za 100 NOK. My sme hľadali lacnejší variant v podobe lokálnej MHD menom Kolumbus. Na zastávku sa prejdete asi 20-30 minút a lístok kúpite cez ich aplikáciu a QR kód naskenujete u vodiča, pripadne ho len ukážete. Dospelý 35 NOK, študent 18 NOK t. j. 53 NOK za oboch. A v cene máte aj vyhliadkovú trasu po okolí Stavangeru. Cesta trvala približne 45 minút. Opäť sme sa ubytovali cez vopred zakúpené AirBnb približne 10 minút pešo od centra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pohľad z trajektu pri Bergene
Pohľad z trajektu pri Bergene (zdroj: RJ)

Nasledujúci deň sme strávili prehliadkou mesta Stavanger. Oproti Bergenu ponúka viacero malých a útulných uličiek. Mesto je plné graffity streetartu a sôch. My sme z množstva múzeí navštívili Norsk Oljemuseum venované ťažbe ropy. Interaktívne tabule, názorné ukážky, kino premietanie ale aj skutočný nácvik úniku z mini ropnej plošiny (panic room) zaujmú každú generáciu návštevníkov. Ani sme sa nenazdali a tri hodiny ubehli ako voda. Po kratšej pauze strávenej sledovaním MS v hokeji SVK-SWE sme sa vrátili do centra a pobehali ďalšie uličky v Starom meste a pozreli prístav.

Staré mesto v Stavangeri
Staré mesto v Stavangeri (zdroj: RJ)

V jednom z obchodov sme zistili že 1 resp. 2 hod pred záverečnou zlacneli grilované kurčatá, a jedno z nich sme si hneď kúpili a zjedli v obklopení krásnych domčekov v Starom meste. To je náš ďalší tip ako ušetriť na strave. Hotové jedlá sme našli len v potravinách Meny. V Kiwi a Rema 1000 sme takúto možnosť nenašli. Dopočuli sme sa aj o možnosti sledovať reštaurácie po záverečnej a zobrať si z oblasti košov nerozbalené a nespotrebované jedlo, túto alternatívu sme však asi neskúšali.

Stavanger
Stavanger (zdroj: RJ)

V nedeľu nás čakal výlet na známy Preikestonen alebo anglicky Pulpit Rock. Ten je od Stavangeru vzdialený 45 minút trajektom a 40km cesty autobusom. My sme využili PulpitRockours za 210 NOK/osoba, k tomu sme si zaplatili trajekt za 60 NOK za jednu cestu. Ďalšou alternatívou je zájazd cez GoFjords, ten stojí 350 NOK za trajekt obojsmerne aj bus. Je možné, že existujú aj iné alternatívne spôsoby dopravy napr. cez Kolumbus, my sme ich v tomto prípade nehľadali. Cestu sme začali skoro ráno. O 7:30 sme stáli nastúpení na prvý ranný trajekt. Presadli sme na autobus, všetci turisti sa rozdelili podľa agentúry, ktorou cestovali a v miernom časovom rozostupe sme za 30 minút boli na štartovacom bode výstupu. Túra je nenáročná, absolvuje ju takmer každý aj bez turistickej obuvi, napr. Aziati v krátkych polokošeliach a podobne. My však odporúčame primeranú turistickú výstroj podľa aktuálnych podmienok. Približne 4 kilometre sme zvládli za hodinu a pol. Na vrchole nás čakal krásny výhľad na Lysefjord, zamračená obloha a celkom studený vietor.

Preikestolen
Preikestolen (zdroj: RJ)
Preikestolen
Preikestolen (zdroj: RJ)

Na „kameni“ už bolo niekoľko ďalších turistov, ale v porovnaní s letnými mesiacmi to bolo ľudoprázdne. Spravili sme si niekoľko fotiek z rôznych uhlov a výšok a zavelili sme sa na zostup. Ten sme absolvovali mierne inou trasou ktorá sa neskôr spojila do tej pôvodnej. Nórska príroda je naozaj úchvatná. Tento výlet je tzv. „Must do“ ak navštívite Stavanger. Autobusom a trajektom sme sa vrátili do slnečného a teplého Stavangeru.

Preikestolen
Preikestolen (zdroj: RJ)

Nasledujúci a posledný deň sme sa opäť prešli po meste, pozreli malé obchodíky, kúpili magnetku a vybrali sa na letisko. Tiež je tu možnosť využiť shuttlebus z centra za 130 NOK/117 NOK online. My sme však využili lacnejší variant cez Kolumbus a za hodinu aj s prestupom sme boli na letisku. Môžete využiť autobus číslo 2 zo Stavanger hpl. 17, prestúpiť na niektorej zo zastávok (Hagakrossen/Snodevegen) na autobus 42. Na trase je veľa spoločných zastávok pre oba autobusy. Na letisku ste za 37 NOK na osobu. Po lete do Budapešti nás ešte čakal presun autom späť do Bratislavy a vo večerných hodinách sme si už vychutnávali výhľad na bratislavský hrad.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad (zdroj: RJ)

Na záver by som zhrnul pár odporúčaní pri cestovaní do Nórska. Niektoré sú všeobecné, iné určite už poznáte aj sami. Alkohol nad 5% si po 8mej hodine večer už v obchode nekúpite. Obchody sú v nedeľu a cez sviatky zatvorené, výnimku môžu tvoriť tie pri turistických atrakciách. Navštívte Nórsko od Mája do Októbra. Predtým a potom môže byť veľa atrakcií zatvorených. V najväčšej sezóne Jún-August zas preplnené. Transfery riešte alternatívnymi/lokálnymi dopravcami za lacnejšie peniaze. A hlavne plánujte dopredu už doma. Prvá možnosť na Google nie je vždy tá najlepšia. Pre atmosféru za tmy cestujte radšej v zime. Zachytiť nočný Bergen ani Stvanager sa nám nepodarilo kedže v Máji sa stmieva až okolo pol noci, v letných mesiacoch ešte neskôr.

Menované firmy, reštaurácie a podobne nás nekontaktovali a neponúkali nám žiadnu odmenu za ich spomenutie. Spätná väzba a spomenutie v článku bolo čisto z vlastnej vôle. Keďže sme sa inšpirovali nápadom z portálu https://kadetade.com/tag/plavba-lodou, prišlo nám slušné ich spomenúť a pochváliť za skvelý tip na cestovanie.

Roman Jurkovič

Roman Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stále mladý a štastne ženatý. Snažím sa život vnímať realisticky a objektívne. Zaujíma ma šport, cestovanie a film. Píšem skôr pre seba a rodinu, ale som rád ak moje rady a tipy pomôžu aj iným. Píšem hlavne o cestovaní a zážitkoch s tým spojeními, pretože nič nie je krajšie, ako si o niekoľko rokov zaspomínať na to krásne čo človek zažil. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieŠportFilm

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu